banner_isbank
tsf logo_2015
GSB_mavi_-1
Finale Bir Kala
172017
Antalya’da gerçekleştirilen ve bin 849 sporcunun 22 Ocak Pazar gününden beri mücadele ettiği 2016 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında bugün yedinci ve sekizinci tur müsabakaları oynandı.
 
Şampiyonanın 7. ve 8. turunun sembolik açılış hamleleri; ECU Genel Sekreteri Theodoros Tsorbatzoglou, GM Mustafa Yılmaz, Radyo programcısı Nihat Sırdar, IM Yakup Erturan ve WIM Nilüfer Çınar Çorlulu tarafından gerçekleştirildi.
 
Sekiz tur sonunda sporcularımızın puan durumuna göz atalım:
 
7 yaş genel kategorisinde mücadele eden Yunus Emre Günebakan, günü 1,5 puan kazançla kapatarak liderlik koltuğuna tek başına oturdu.  Can Şimşek, Görkem Kırdök ve Çağdaş Pişkinpaşa ise yarım puan geriden lideri takip ediyorlar. Kızlar kategorisinde ise Kübra Yıldız şampiyonluk mücadelesini tam puanla final turuna taşımayı başaran sporcu oluyor.
 
8 yaş genel kategorisinde bugünü de kazançla kapatarak rakipleri arasında önemli bir avantaj elde eden Arda Çamlar tek başına birinci sıraya yerleşen sporcu oldu.  Kızlar kategorisinde Elif Ecrin Mirazlı iki puan elde ettiği günün sonunda birinci sıradaki yerini koruyarak son tura lider giriyor.
 
9 yaş genel’de  Yusuf Çağan Türkmen yarım puan kayıpla final turuna zirvede girerken, kızlar’da ise yine 8 turu kayıpsız geride bırakan sporcu Azra Kurnaz şampiyonluk mücadelesinde önemli avantaj elde etmiş bulunuyor.
 
10 yaş kategorisinde genel’de Yankı Taşpınar, kızlar’da ise Elifnaz Akat finale puan kaybetmeden tek başına lider giren sporcular oluyorlar.
 
Oldukça çetin karşılaşmalara sahne olacak 11 yaş genel’de 7 puanlı sporcular Efe Hakan Öztürk, CM Kürşat Buğra Gökçek, Yağız Çınar Akın ve CM Efe Metehan Yavuz zirveyi paylaşıyorlar. Kızlar’da ise WCM Elif Keskin bugün de hanesine bir puan yazdırmayı başararak final turuna tam puanla giriyor.

12 yaş genel’de Atakan Mert Biçer ve Yusuf Batın Yağcı eş puanla final turuna zirveye ortak durumda girerlerken, Kızlar’da ise günü iki kazanç ile tamamlayarak final turu öncesi önemli bir avantaj yakalayan WCM Işıl Can tek başına liderlik koltuğuna oturuyor.
 
Türkiye Küçükler Şampiyonasında çetin partilere ve heyecan dolu müsabakalara sahne olacak son tur müsabakaları yarın saat 10.30'da oynanacak.

 
Turkish Chess Federation © 2016